• Turqia mesazh Rusisë..

  Turqia mesazh Rusisë..: “Ne donim të linim çdo konflikt pas, edhe durimi e ka një kufi.” Ministri i Jashtëm i Turqisë thotë se vendi i tij po frenohet për t’iu përgjigjur përpjekjeve ruse për të goditur Turqinë, pas rrëzimit prej saj të një avioni rus, por ai shton se durimi i vendit të tij e ka një kufi.Mevlut Cavusoglu tha […]

  ANKARA, TURKEY - DECEMBER 01: Turkish President Recep Tayyip Erdogan (R) and Russian President Vladimir Putin (L) hold a joint press conference at Turkey's Presidential Palace in Ankara, Turkey on December 01, 2014. (Photo by Dilek Mermer/Anadolu Agency/Getty Images)
 • Argjentinë, Kirchner largohet me një fjalim prekës

  Presidentja në ikje e Argjentinës, Cristina Fernandez de Kirchner ka bërë një fjalim lamtumire tepër emocionues para mbështetësve të saj në Buenos Aires. Ajo u bëri thirrje qytetarëve që të mbushin rrugët nëse ndihen të tradhëtuar nga qeveria e re e qendrës së djathtë. Duke folur para disa dhjetëra mijëra simpatizantëve të mbledhur jashtë pallatit presidencial La Casa Rosa, zonja […]

  Argentina's reelected President Cristina Fernandez de Kirchner gestures during her inauguration ceremony, in Mayo square, Buenos Aires on December 10, 2011. President Cristina Kirchner was sworn in Saturday to a second four-year term at the peak of her popularity.  AFP PHOTO / DANIEL GARCIA (Photo credit should read DANIEL GARCIA/AFP/Getty Images)
 • “Time” zgjedh Angela Merkel si Personi i Vitit

  Kancelarja gjermane Angela Merkel është Personi i Vitit, i zgjedhur nga revista prestigjioze “Time”, e cila i ka dedikuar dhe kopertinën. “Angela Merkel, kancelarja e një bote të lirë”, është titulli i revistës ku është vendosur një protret i lideres gjermane. Në vend të dytë është kalifi Abu Bakr Al- Baghdadi, lideri i ISIS, dhe në vend të tretë Donald […]

  “Time” zgjedh Angela Merkel si Personi i Vitit
 • Trump u përgjigjet kritikëve: S’kam ndërmend të tërhiqem nga gara

  “Nuk kam për ta lënë kurrë këtë garë” ishte përgjigjia e Donald Trump ndaj indinjatës dhe valës së kritikave që shkaktuan komentet e tij mbi myslimanët. Kandidati presidencial republikan i tha “Washington Post”, se pavarësisht të gjithave, as që i shkon ndërmend të tërhiqet. Shtëpia e Bardhë deklaroi se manjati i pasurive të paluajtshme duhet të konsiderohet “i skualifikuar” me […]

  Trump u përgjigjet kritikëve: S’kam ndërmend të tërhiqem nga gara
 • Mbretëresha Elizabeth II bëhet monarkja më jetëgjatë në fron

  Mbretëresha Elizabethë, që mori fronin në moshën 25-vjeçare, pasditen e sotme (e mërkurë) do të bëhet Mbretëresha më jetëgjatë e Mbretërisë së Bashkuar. Ajo do të parakalojë stër-stër-gjyshen e saj Mbretëreshën Victoria që mbajti kurorën për 63 vite, 7 muaj, 2 ditë, 16 orë dhe 23 minuta. Për nder të këtij momenti shumë të rëndësishëm, janë parashikuar shumë aktivitete, ndërsa […]

  Mbretëresha Elizabeth II bëhet monarkja më jetëgjatë në fron
 • Kina dhe Rusia, gati për luftën e tretë Botërore

  Svetlana Antonovitch Presidenti i Federatës Ruse, Dmitri Anatolievitch Medvedev, ka deklaruar  që vendi duhet të përgatitet për një “Armaggedon” i cili është emir i vjetër i një beteje.  Një informacion tjetër për një betejë të mundshme ka ardhur nga shërbimet sekrete ruse. Ky informacion është bërë i ditur  nga një gazetar francez, i cili  kishte shprehur interesin e tij për […]

  Kina dhe Rusia, gati për luftën e tretë Botërore
 • Përplasje në det! Shqipëria i hap luftë frontale Greqisë

  Ndërkohë që mediat greke, por edhe shumë media ndërkombëtare, janë të mbushura me raportime për tensionet mes Shqipërisë dhe Greqisë për çështjen e ndarjes së detit, Tirana nuk ndalet. Athina ankohet se Shqipëria nuk e lë të kërkojë për naftë në detin Jon, në një territor të pretenduar prej grekëve. Por Shqipëria ka pretendimet e saj për këtë territor.Sikur të mos […]

  Përplasje në det! Shqipëria i hap luftë frontale Greqisë
 • Kronologjia e krizës politike në Maqedoni

  Shkëndijat e para u shfaqën më 25 nëntor të vitit 2010, kur inspektorët financiarë bashkë me policinë mbyllën televizionin A1.  Kriza aktuale politike i ka rrënjët më thellë se afera e përgjimeve të cilën a ka zbardhur së fundmi Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë, pasi kjo, vetëm ka përshkallëzuar të njëjtën duke i dhënë dimension gjithëpërfshirës me epilogun e rrugës, […]

  Kronologjia e krizës politike në Maqedoni
 • Blindohen ambasadat në Tiranë, kreu i SHISH-it takon ambasadorin francez

  Pas sulmit terrorist në Francë, kreu i Shërbimit Informativ Shqiptar, Visho Ajazi Lika, zhvilloi një takim me ambasadorin francez. Bëhet me dije se në këtë seli diplomatike janë dyfishuar masat e sigurisë ndërkohë që janë vënë në gatishmëri dhe agjentë të antiterrorit. Burime zyrtare nga drejtoria e policisë konfirmuan për Vizion Plus se është hartuar një plan i detajuar masash, […]

  Blindohen ambasadat në Tiranë, kreu i SHISH-it takon ambasadorin francez
 • Optimizëm për paqen në Ukrainë pas takimit Hollande-Putin.

  Rizgjohen shpresat për një armëpushim të përhershëm mes Rusisë dhe Ukrainës. Pas një takimi të Presidentit francez, Francois Hollande, me homologun rus, Vladimir Putin, ky i fundit deklaroi se shpreson për një pakt paqeje lidhur me zonën e Krimesë. Të dy liderët dolën optimistë nga bisedimet. Vizita e Hollande në Moskë ishte  e papritur dhe burimet thonë se njoftimi u bë […]

  Optimizëm për paqen në Ukrainë pas takimit Hollande-Putin.

Aktualitet »

Kryeministrja britanike: Jam e gatshme të jap urdhër për sulm bërthamor!

Kryeministrja britanike: Jam e gatshme të jap urdhër për sulm bërthamor!

21/07/2016 at 10:22

Ka shokuar kryeministrja e re britanike, Theresa May, kur pa asnjë hezitim ka thënë se do të urdhëronte një sulm bërthamor, edhe në rast do të vriteshin qindra mijëra...

Politike »

Mustafa konfirmohet kryeministër, Thaçi Zv/Kryeministër e Min. i Jashtëm

Mustafa konfirmohet kryeministër, Thaçi Zv/Kryeministër e Min. i Jashtëm

07/12/2014 at 21:30

Gjashtë muaj pas përfundimit të zgjedhjeve parlamentare, Kosova të hënën do të formojë institucionet e reja. Liderët e koalicionit PDK-LDK, Hashim Thaçi dhe Isa...

Ekonomi »

50 PYETJE RETORIKE PËR ATA QË DUAN TË DINË MË SHUMË SE KUSH ËSHTË ARDIAN FULLANI!

50 PYETJE RETORIKE PËR ATA QË DUAN TË DINË MË SHUMË SE KUSH ËSHTË ARDIAN FULLANI!

06/08/2014 at 21:35

1. -Mbi ç’bazë ke 20-fishuar shpenzimet në Bankën e Shqipërisë gjatë 9 viteve të fundit, duke arritur kulimin në vitin 2010, me një shumë prej 4.47 miliardë...

Diplomaci »

ANKARA, TURKEY - DECEMBER 01: Turkish President Recep Tayyip Erdogan (R) and Russian President Vladimir Putin (L) hold a joint press conference at Turkey's Presidential Palace in Ankara, Turkey on December 01, 2014. (Photo by Dilek Mermer/Anadolu Agency/Getty Images)

Turqia mesazh Rusisë..

12/12/2015 at 12:27

ANKARA, TURKEY – DECEMBER 01: Turkish President Recep Tayyip Erdogan (R) and Russian President Vladimir Putin (L) hold a joint press conference at Turkey’s Presidential...